Takže řekněme, že je léto a vy chcete nové plavky. Napíšete tedy toto slovo do políčka pro hledání, nebo adresního řádku a začnou se dít věci. Následující postup si popíšeme velmi zjednodušeně. Princip je u všech vyhledávačů obdobný.
Vyhledávač vyšle pokyn všem svým pomocníkům. Ti se rozeběhnou po síti, tedy v našem případě po síti internetové, též zvané pavučina a hledají výraz plavky. Ne tak jak je napsán, pochopitelně, slovo je převedeno na soustavu jedniček a nul. Jakmile pomocník slovo najde, a je jedno zda na nejbližším serveru či vzdáleném, spěchá s nálezem zpět. Tutéž činnost dělají všichni a všichni přinesou zprávu vyhledávači. Ten je pak bleskurychle probere, setřídí a pošle celý seznam na váš monitor. A vy již vidíte výsledek.
Je zde pár webů s plavkami, a pokud chcete vidět další, musíte zarolovat dolů. Anebo skočit na další stránku. Ale proč byste to dělali? Když vidíte web hned nahoře, tak přece kliknete tam. A jen pokud si nevyberete, odejdete z webu pryč a kliknete na další.
Proto má ten prodejce nahoře nejvíce návštěvníků, a proto také většinou největší obrat. A nás nyní zaujme to, jak se ten web nahoru na první místo dostal.
Podplácením. Ano, je to tak, podplácením. Ale pokud si myslíte, že majitel webu podplatil majitele vyhledávače, tak to ne. Ono to totiž ani nejde. Na toto podplácení má člověka, kterýžto sluje konzultant. A přesněji řečeno, je to SEO konzultant. Ten umí a ví, jak vyhledávač podplatit, aby byla jeho firma co nejvýše. Neděje se tak však penězi, ale různými příkazy, popisováním (například obrázků či fotek), nebo jinými složitými postupy. Soustavy jedniček a nul jsou tak tedy optimalizovány tak, aby vyhledávač vyhodnotil právě jeho web jako nejlepší, a proto jej také umístil nahoru, nejlépe jako první.
Takže nyní víte, že za to, aby byl web první, může SEO a jeho vládce, konzultant.