Sociální sítě zná každý z nás. Naprostá většina z nás na nich má dokonce účet. Mnoho z nás si však neuvědomuje, že v sobě skrývají nejrůznější nebezpečí. A to nejen pro děti, i když ty jsou zdaleka nejohroženější, ale také pro dospělé. Jistě, prezentují se jako bezpečné, tvrdí, že mají spoustu zabezpečovacích systémů, avšak ukazuje se, že skutečnost není až tak jednoduchá, a určitá rizika tu jsou. Je proto dobré o nich vědět.
V první řadě je tu fakt, že není ani zdaleka tak jednoznačné, že to, co si na nich přečteme, je pravda. Jistě, je pravdou, že zde máme takzvané fact checkery, které by měly hlídat pravdivost informací. Ani ty však nejsou neomylné, nehledě na to, že existuje spousta lidí, kteří jim zkrátka nevěří. Rozhodně to tedy není tak účinné opatření, jak by se mohlo zdát.
Ovšem to není ani zdaleka jediný problém, i když fakt, že tak mnoho lidí uvěří nepravdivým informacím, nelze podceňovat. Dále je tu samozřejmě i nebezpečí různých podvodů, například při nakupování. Na rozdíl od internetových obchodů či aukčních webů nemají sociální sítě nijak pořešenou reklamaci či ochranu zákazníků.
Zapomenout nesmíme ani na nebezpečí sociální bubliny. To je něco, co je na rozdíl od předchozích značně podceňováno, především proto, že lidé si v tom prakticky libují. Instinktivně chceme najít skupinu, se kterou máme mnoho společného a do které zapadneme. Problém je, že když budeme mluvit především s těmito lidmi, staneme se v podstatě hluší k ostatním hlasům a názorům. A to rozhodně není dobře – pohled zvenčí jen málokdy uškodí.
Proto bychom měli mít toto vše na paměti a chovat se zde s rozumem. Také je potřeba zacházet opatrně s tím, co na sociální sítě píšeme. V dnešní době jsou informace to nejcennější, a to platí i zde. Nikdy totiž nemůžeme vědět, kdo sedí na druhé straně klávesnice.