Inflaci ovlivnilo spoustu věcí, na které běžný občas nemá bohužel žádný vliv. Nejprve to bylo pozastavení ekonomiky z důvodu dvouleté pandemie koronaviru a k tomu se nyní přidala válka mezi na Ukrajině https://www.csas.cz/cs/osobni-finance/ucty-karty K tomu se připojila ještě přirozená inflace, která probíhá pozvolna neustále a nyní i energetická krize. A máme tu rázem takovou inflaci, jakou lidstvo za dlouhou dobu nepamatuje.
Nejhorší rozhodnutí, které můžete udělat je, že necháte své úspory jen tak ležet na svém běžném účtu. Tam každý den přichází o svou hodnotu. Pokud je vyberete třeba za dva roky, nakoupíte za ně o dost méně zboží, než by tomu bylo před dvěma roky.
Jak se ale proti ní bránit a lze to vůbec nějak?
Jistě, je spoustu způsobů, jak ochránit své finance proti inflaci. Záleží ale na tom, kolik máte peněz, které chcete zhodnotit tak, aby neztráceli na hodnotě kvůli inflaci a také, jaký prostředek si vyberete. Musíme hned na začátku říct, že poměrně konzervativní metody, jako jsou spořící účtu či důchodové spoření, kde taktéž nějaké zhodnocení, v této situaci naprosto nemohou svým zhodnocením pokrýt procenta, kterých dosahuje inflace.
Jednou z možností mohou být termínované účty. Na těch vám obvykle banky nabídnou vyšší úrok než na spořících účtech, tudíž jsou pro vaše finance výhodnější.
Další možností je investování. To je v posledních letech hodně populární, takže investovat se dá už opravdu do všeho. Můžete se zabývat aktivním investováním nebo pasivní, které je určené spíše pro dlouhodobou možnost výdělku. Pamatujte, že čím možný větší zisk, tím také větší riziko, že o své peníze přijdete.
Dále můžete investovat třeba do zlata, umění, nemovitostí nebo kryptoměn. Záleží na tom, co preferujete. Pokud nejste v tomto ohledu zkušení, rozhodně vám doporučujeme nejprve se poradit s investičním poradcem.
Chcete se dozvědět více o tématu inflace? Navštivte článek Inflace není příznivá FAHD.